Bisfenol A (BPA) jest substancją chemiczną, należącą do grupy organicznych fenoli. Na szeroką skalę stosowany jest przy produkcji polimerowych tworzyw sztucznych. Od kilku lat mówi się o jego negatywnym wpływie na zdrowie oraz konieczności eliminacji użytkowania opakowań zawierających BPA. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych faktów i mitów na temat bisfenolu.

Bisfenol A oddziałuje negatywnie na ludzkie zdrowie

Fakt. Ze względu na budowę chemiczną, przypominającą żeński hormon estrogen, BPA uznawany jest za substancję endokrynnie czynną, czyli taką, która może oddziaływać negatywnie na układ rozrodczy oraz hormonalny człowieka (zwłaszcza osób płci żeńskiej). Dodatkowo może zakłócać prawidłowe działanie układu nerwowego, a także przyczyniać się do rozwoju zmian nowotworowych oraz takich chorób jak cukrzyca, bezpłodność czy otyłość.

BPA obecne jest we wszystkich plastikowych butelkach

Mit. W 2011 roku na mocy zarządzenia Unii Europejskiej, poliwęglany nie mogą być stosowane w materiałach mających kontakt z żywnością. Początkowo przepis ten dotyczył jedynie wyrobów dla dzieci, jednak szybko został rozszerzony na wszystkie produkty. Obecnie na wielu artykułach można znaleźć więc oznaczenia typu butelka BPA free, które potwierdzają, że do ich produkcji nie został użyty bisfenol A.

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na zakup pojemników wielorazowych (np. szklanych lub ze stali nierdzewnej). Co ciekawe, nawet butelka ekologiczna wyprodukowana z tworzywa sztucznego niezawierającego bisfenolu, pozwala ograniczyć ilość odpadów, pozytywnie wpływając na środowisko naturalne.

Bisfenol A nie przedostaje się do żywności

Mit. Mimo iż substancja ta nie jest stosowana przy produkcji plastikowych opakowań, wciąż jest jednym ze składników żywic epoksydowych, którymi pokrywane są wnętrza aluminiowych i metalowych puszek. W ten sposób zapobiega się bowiem ich korozji pod wpływem kontaktu z żywnością. Niestety w tym przypadku związek chemiczny przenika bezpośrednio do jedzenia czy napojów i w ten sposób jest przyswajany przez organizm.

Choć zawartości bisfenolu A w otoczeniu nie da się zredukować do zera, gdyż jest on obecny nawet w glebie i wodzie, to w miarę możliwości należy ograniczać z nim styczność. Dobrym rozwiązaniem będzie przykładowo wybieranie wielorazowych butelek, które są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, a przy tym ekologiczne.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować  klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.