Lato to czas, w którym należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia dorosła osoba powinna dostarczać organizmowi 2,5-3 l płynów na dobę, a w czasie upałów nawet o 1 l więcej. 

Skutki odwodnienia organizmu

Gorące letnie dni wzmagają pocenie się organizmu. W wyniku tego dochodzi do nadmiernej utraty wody oraz elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywanie zbyt małych ilości płynów może zatem prowadzić do odwodnienia. Do typowych objawów odwodnienia zalicza się bóle i zawroty głowy, podwyższone tętno i temperaturę ciała, ciemniejszą barwę moczu, a także obniżony nastrój i problemy z koncentracją. Przy ubytku 6% wody z organizmu pojawia się rozdrażnienie, drętwienie kończyn, a także senność. Natomiast utrata 10-15% wody powoduje trudności w mówieniu, drgawki, a w skrajnych przypadkach nawet utratę przytomności. Większe odwodnienie może skutkować zagrożeniem życia.

Jak skutecznie gasić pragnienie?

Aby uniknąć odwodnienia, należy dbać o systematyczne przyjmowanie płynów. W okresie letnim pragnienie najlepiej ugasi chłodna woda źródlana lub mineralna spożywana małymi łykami. Niewskazane jest natomiast sięganie po napoje słodzone, które jeszcze bardziej wzmagają pragnienie, a dodatkowo przyczyniają się do gwałtownych zmian stężenia cukru we krwi, co może skutkować uczuciem senności i zmęczenia. W celu utrzymania stałej, pokojowej temperatury wody warto sięgać po termiczne butelki wielorazowe wykonane ze stali dopuszczonej do kontaktu z żywnością. Co ciekawe, w letnich miesiącach należy unikać spożywania bardzo zimnej wody, ponieważ organizm będzie musiał spożytkować dodatkową energię do jej ogrzania, przez co ciecz dłużej będzie zalegać w żołądku. Najlepiej, aby bidon na wodę wykonany był ze szkła lub tworzywa sztucznego wolnego od szkodliwego dla zdrowia bisfenolu. Niewskazane jest z kolei wielokrotne korzystanie z butelek PET, ponieważ może to prowadzić do uwalniania się szkodliwych dla zdrowia substancji bezpośrednio do wody.

W letnich miesiącach warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu. Jednak systematyczne picie wody powinno stać się nawykiem, który przyczyni się do lepszego zdrowia i samopoczucia przez cały rok.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować  klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.