Jednorazowe naczynia i akcesoria wykonane z tworzyw sztucznych od lat są podstawową przyczyną degradacji środowiska naturalnego. Jednakże wzrost popularności idei zero i less waste, sprawił, że coraz więcej osób poszukuje ich ekologicznych alternatyw.

Produkty codziennego użytku i ich ekologiczne zamienniki

Butelki wielokrotnego użytku – poprzez rezygnację z napojów w plastikowych butelkach przeciętny człowiek może ograniczyć ich zużycie o nawet kilkaset sztuk w skali roku. Butelki wielorazowe wykonane są z lekkich i trwałych materiałów (tworzywo BPA free, stal nierdzewna, szkło boro-krzemowe). Ich design, a więc kształt, kolorystyka czy wzornictwo, jest bardzo estetyczny i oryginalny. Ponadto butelki wielokrotnego użytku zapewniają wysoki komfort użytkowania, ze względu na pomocnicze uchwyty ułatwiające transport, dużą pojemność czy hermetyczne zamknięcie.

Metalowe słomki – plastikowe słomki wyglądają dosyć niewinnie, ale w rzeczywistości mają bardzo negatywny wpływ na środowisko. Przykładowo w roku 2017 zajęły bardzo niechlubne, siódme miejsca na liście najpopularniejszych śmieci znajdowanych na plażach. Plastikowe słomki są swojego rodzaju konsumpcyjną fanaberią, a w Polsce zużywamy ich aż 3 mln dziennie. Na szczęście na rynku dostępne są ich ekologiczne odpowiedniki w postaci jednorazowych biodegradowalnych słomek papierowych lub wielorazowych słomek bambusowych czy metalowych.

Woskowijki – stanowią doskonałą alternatywę dla jednorazowej folii spożywczej lub papieru śniadaniowego. Najczęściej wykonane są z bawełny nasączonej pszczelim woskiem, dlatego po każdym użyciu można je myć pod bieżącą wodą. Każda woskowijka zachowuje swoje właściwości co najmniej przez kilka miesięcy, a ponadto możliwe jest jej „zregenerowanie” przy pomocy wosku.

Maszynki do golenia – popularne jednorazówki z plastiku warto zastąpić metalową maszynką do golenia wielokrotnego użytku. W tym przypadku konieczna będzie wyłącznie regularna wymiana ostrzy. Produkty tego typu są łatwo dostępne i wydajne, a koszt ich zakupu szybko się zwraca.

Bambusowe szczoteczki do zębów – ekologiczne, bambusowe szczoteczki do zębów ulegają pełnej biodegradacji, dlatego w żadnym stopniu nie przyczyniają się do degradacji środowiska. Produkty tego typu posiadają oczywiście różne stopnie miękkości włosia. Na rynku istnieją także specjalne serie dedykowane posiadaczom aparatów ortodontycznych lub osobom zmagającym się z nadwrażliwością dziąseł.

Wielorazowe pojemniki na żywność – najprostszym sposobem na ograniczenie śmieci w naszym otoczeniu, jest wykorzystywanie wielorazowych opakowań podczas zakupów spożywczych. Coraz więcej sklepów i restauracji oferuje bowiem usługę pakowania napojów i jedzenia w pojemniki przyniesione przez klientów (np. sałatki warzywne, kawa).

Istnieje wiele sposobów na to, by w codziennym życiu stać się bardziej eko. Wystarczy bowiem stosować produkty biodegradowalne, korzystać z opakowań wielorazowych oraz zrezygnować z zakupu plastikowych produktów, jeśli tylko zachodzi taka możliwość. Zmiana codziennych nawyków zapewne wpłynie pozytywnie nie tylko na stan planety, ale również na zawartość naszego portfela.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować  klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.