Butelka wielokrotnego użytku to ekologiczny i ekonomiczny produkt, który umożliwia higieniczne i wygodne przechowywanie wody, kawy czy napoju izotonicznego. W jaki sposób dbać o czystość butelki, nie ingerując jednocześnie w jej wygląd i parametry jakościowe?

Pierwsze użycie

Zarówno butelki termicznebutelki szklane, jak i butelka bidon z tworzywa sztucznego, nie wymagają intensywnego czyszczenia przed pierwszym użyciem. Aby usunąć z nich kurz, nagromadzony w czasie transportu czy składowania produktu, wystarczy umyć je szczotką do butelek oraz ciepłą wodą wzbogaconą o płyn do mycia naczyń.

Czas jest ważny

O ile woda i płyny o delikatnym zabarwieniu nie mają istotnego wpływu na zanieczyszczenie butelek bidonów, o tyle butelki termiczne narażone są na powstawanie osadów z gorących napojów, takich jak kawa, herbata czy wywary ziołowe. Istotne jest, aby wyeliminować je bezpośrednio po opróżnieniu pojemnika. W takim przypadku do usunięcia zabrudzeń wystarczy zastosowanie wody z delikatnym detergentem. Jeśli natomiast osad pozostanie w butelce przez dłuższy czas, prawdopodobnie konieczne będzie zastosowanie nieco silniejszych środków. Do jego usunięcia dobrze sprawdzi się soda oczyszczona. W tym przypadku wystarczy wsypać do butelki jedną łyżeczkę preparatu i wypełnić ją wodą, a następnie wymieszać całość i pozostawić na kilka godzin. Po opróżnieniu i wypłukaniu butelka będzie jak nowa.

Codzienne czyszczenie

Do codziennej higieny butelek, zarówno szklanych, jak i wykonanych z tworzyw sztucznych, wystarczy woda, płyn do mycia naczyń i szczotka. Butelki szklane, a także butelki wykonane z tworzywa bpa free można z powodzeniem myć w zmywarce. Oprócz dokładnego usunięcia zanieczyszczeń, zastosowanie zmywarki pozwoli również na ich wyparzenie oraz usunięcie nieprzyjemnych zapachów. Należy jednak liczyć się z faktem, że przy regularnym, intensywnym użytkowaniu zmywarki i silnych detergentów, nadruki znajdujące się na butelkach mogą nieznacznie się ścierać i blaknąć. Ponadto raz na 2-3 miesiące warto wyczyścić butelkę specjalistycznym preparatem, zawierającym w składzie m.in. sodę oczyszczoną.

Zakrętki do butelek

Miłośnicy słodzonych napojów powinni szczególną uwagę poświęcić również nakrętkom do butelek, w których znajdują się stosunkowo grube, silikonowe uszczelki. Ze względu na fakt, iż to trudno dostępne miejsce przed cały czas pozostaje zawilgocone, to po 2-3 miesiącach intensywnego użytkowania butelki, na zakrętce mogą rozwinąć się bakterie i pleśnie. Producenci zalecają więc, aby przynajmniej raz na tydzień wyjąć uszczelkę z zakrętki (np. podważając ją igłą) oraz dokładnie wyczyścić i osuszyć oba te elementy.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów do produkcji butelek wielokrotnego użytku znacznie ułatwia utrzymywanie ich w czystości. Ważna jest jednak regularność oraz dokładność, a w przypadku gorących napojów również szybkie usuwanie osadu.

Komentarze (0)

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

Strona wykorzystuje pliki cookie w celach: poprawnego działania witryny (pliki niezbędne), statystycznych i analitycznych (pliki analityczne), personalizowania wyświetlanych reklam (pliki reklamowe), funkcjonalnych (pliki mediów społecznościowych i inne). Możesz je zaakceptować  klikając w przycisk „Akceptuję”. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.